Niektórym wydaje się, że robienie zdjęć nie jest niczym skomplikowanym. Szczególnie dzisiaj, kiedy każdy z nas posiada smartfona wyposażonego w aparat. Wystarczy jednak przyjrzeć się profesjonalnym fotografiom, aby stwierdzić, że ich wykonanie jest po prostu sztuką. Jak to wygląda w przypadku zdjęć lifestylowych? Czym one tak naprawdę są? Czy fotografia lifestylowa może być pozowana? Kiedy są wykonywane? Do uzyskania odpowiedzi na te pytania konieczne jest przeczytanie poniższego tekstu!

Co to są zdjęcia lifestylowe?

Lifestyle to nic innego jak styl życia. Tak więc zdjęcia lifestylowe niezaprzeczalnie związane są z naszą codziennością. Ich głównym założeniem jest przekazywanie odbiorcom tego, co dla nas ważne. Na fotografiach lifestylowych często pokazane są prawdziwe emocje, zarówno te dobre, jak i złe oraz nastroje. Z reguły można na nich zobaczyć efekt zaskoczenia, brak przygotowania do zdjęcia. Czy tak rzeczywiście jest? Niekoniecznie. Osoba, która wykonuje fotografie lifestylowe, doskonale zdaje sobie sprawę, że ci, którzy będą ją oglądać, pewnie zwrócą uwagę na szczegóły. Dlatego robi zdjęcia z widocznymi niedoskonałościami, jednak są one zaplanowane, ale nie zawsze.

Niezapomniane chwile

Zdjęcia lifestylowe charakteryzują przede wszystkim naturalnością. To, co na nich widać nie powinno być wymuszone, ustawione. Niestety trudno jest uchwycić takie chwile. W tym celu właśnie inscenizowane są scenerie, które na to pozwalają. Najlepszym sposobem na fotografie lifestylowe jest więc zaabsorbować osoby na tyle, aby nie przejmowały się obecnością aparatu. Z reguły jest to dość proste zadanie, kiedy ktoś poświęca się swojej pasji i zatraca się w niej. Większy problem może sprawić zrobienie zdjęcia rodziny, która krząta się o poranku. W takiej sytuacji warto nie wspominać bliskim o chęci ich sfotografowania. Tylko tak można uzyskać zamierzony efekt.

Fotografia lifestylowa – odrobina tajemniczości

Wykonując zdjęcia lifestylowe, można odrobinę zaskoczyć odbiorcę i pokazać coś, co da mu chwilę do namysłu i refleksji. To do niego będzie należała interpretacja fotografii. Dobrze jest dodać do niej jakiś element, który będzie naprowadzał na to, co chciał przedstawić autor, ale nie wskazywać jednoznacznie co miał na myśli.
Zdjęcia lifestylowe muszą wzbudzać w odbiorcy zainteresowanie, tylko w ten sposób będzie chciał zobaczyć więcej i więcej.
Ponadto ludzie lubią utożsamiać się z innymi. Można więc za pomocą fotografii lifestylowych pokazać, że w naszym życiu też jest coś, co nam przeszkadza, czy smuci właśnie przy pomocy niewielkiej tajemniczości. Przykładem może być, chociażby czytana przez nas książka. Sam tytuł może nasuwać, jakie w danej chwili buzują w nas emocje. Jednak tytuł nie zawsze mówi o treści.