Jedną z decyzji, jaką podejmuje fotografujący podczas wykonywania zdjęcia, jest to, co i jak będzie fotografował. Technologia idzie do przodu i o ile ustawienia czasu ekspozycji, ostrości czy natężenia barw są opcjonalnie automatyczne, to jednak fotograf decyduje o tym, jak skadrować zdjęcie. Jak dobrze kadrować zdjęcia?
Kompozycja i kadrowanie są ważne. Kadrowanie nie polega tylko na znajdowaniu obiektów i motywów. Chodzi także o ich podkreślenie lub ukrycie innych, aby nie odwracały uwagi.
Istnieje wiele zasad dotyczących kadrowana i kompozycji. Istnieje także wiele sposobów kadrowania zdjęcia. Big Ben, Statua Wolności, wieża Eiffla, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie czy Piramidy to są jedne z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych obiektów. Każdy z nich można sfotografować na wiele różnych sposobów, inaczej kadrując, używając innych ustawień i obiektywów, światła czy filtrów. Słynnego Bin Bena można fotografować zarówno z Mostu Westminsterskiego, brzegu Tamizy, diabelskiego młyna Oko Londynu, z lotu ptaka, np. dronem, z wypełnianiem pierwszego planu osobami, pionowo albo w stylu przybliżenia, skupiając się tylko na tarczy jak i szczycie.
Centralny punkt
Kadrowanie polega na podejmowaniu decyzji, w którym miejscu kadru umieścić główny motyw. Wielu fotografujących, gdy zastanawia się jak dobrze kadrować, upraszcza kompozycję poprzez wykorzystanie głównego motywu oraz organizując pozostałe części, aby nie odwracały uwagi.
Jedną z praktyk jest takie kadrowanie, aby obiekt znajdował się w centrum kadru. Takie ujęcie może poprawiać symetrię obiektów czy porządkować obiekty. Jednak w ten sposób scena może stać się nawet zbyt harmonijna. W przypadku większości kadrów umieszcza się jednak główne obiekty poza środkiem. Poprawia to dynamizm ujęcia z powodu wprowadzenia nierównowagi do kompozycji.
Jak kadrować zdjęcia – Reguła trzech
Przez stulecia artyści opracowywali różne reguły określające miejsce, gdzie powinien znaleźć się główny obiekt. To najprostszy sposób i najpopularniejsza reguła, której używa się podczas kadrowania i tworzenia kompozycji. Jak stosować regułę i jak kadrować zdjęcia? Kadr dzieli się na 9 jednakowych prostokątów i umieszcza się główne elementy na jednym lub większej liczbie przecięć. Siatkę linii poziomych i pionowych w wielu modelach aparatów można włączać lub wyłączać, co ułatwia kadrowanie.
W niektórych sytuacjach występują dodatkowo naturalne linie. W zdjęciach krajobrazowych jednym z głównych punktów skupiania uwagi jest horyzont. Aby wprowadzić równowagę , umieszcza się linie horyzontu tak, aby wypadała w jednej trzeciej wysokości kadru od dołu. Aby podkreślić inne elementy, np. ciekawe niebo albo interesujący układ chmur, można odwrócić kompozycję, żeby zajmowało dwie trzecie kadru.
Wybór punktu widzenia
Kadrowanie to tworzenie odpowiedniej kompozycji. Zaletą aparatu jest to, że praktycznie w nieskończoność pozwala na wykonywanie różnych ujęć tej samej sceny. W ten sposób kwestia jak dobrze kadrować zmienia się w dylemat jak lepiej skadrować. Wybór możliwości jest coraz większy i od wyobraźni fotografa zależy, na którą opcję się zdecyduje. Nawet zwykły budynek staje się atrakcyjny, gdy sfotografuje się go w określonej perspektywie i sposób. Oznacza to nie tylko obejście go z wielu stron, ale także obserwowanie go przez różne obiektywy, z różnych wysokości i odległości. W ten sposób istnieje mnóstwo sposobów skadrowania zdjęcia, a od fotografa zależy, który wykorzysta. Podczas prób pojawiać się będą nowe elementy, które można przetworzyć jako tło lub obramowanie motywu np. widok zza liści. Wykorzystuje się również oświetlenie – poprzez prześwietlanie lub niedoświetlanie elementów zdjęcia uwypukla się lub ukrywa obiekty. Dodatkowe możliwości generują różne pory dnia i roku.
Najnowsze komentarze