Dopasowywanie kontrastu, nasycenia i jasności to podstawowe operacje edycji zdjęć. Zmiany barwy i nasycenia mają wpływ na kolory w fotografii. Nasycenie określa intensywność koloru, dlatego ważna jest ostrożne operowanie tym parametrem. Jak ustawić nasycenie i pracować nad zdjęciami, żeby nie przesadzić?

Ostrożnie – podpowiedziałby saper, z umiarem – doradziłby Horacy. I rzymski poeta ze swoją ideą złotego środka, i militarysta mają rację. Kolory w fotografii są narzędziem obosiecznym. Mdłe i wyblakłe albo zbyt jaskrawe i nasycone fotografie mogą wywoływać zupełnie różne wrażenia. Silnie nasycone zdjęcia mogą wyglądać sztucznie, lepiej więc ostrożniej stosować nasycenie – zwłaszcza jeśli zależy edytującemu na naturalnym wyglądzie. Jednak nie zawsze – przesaturyzowana albo wprost przeciwnie – edycja zdjęć jest niepożądana. Jeśli chce się uzyskać bardziej surrealistyczny albo ekspresjonistyczny efekt, może mieć wtedy uzasadniony sens.

Bezpieczne obrabianie zdjęć – działaj lokalnie, a nie globalnie

Bez względu na program do obrabiania zdjęć – Lightroom, Adobe Photoshop, Capture One, Affinity Photo, Correl Paintshop Pro czy Exposure X4 – wszystkie oferują podobną funkcjonalność w zakresie operacji polegających na doprasowywaniu nasycenia i innych parametrów. Bezpiecznym sposobem jest utworzenie nowej warstwy (Adobe Photoshop) lub obiektu (Corel Paintshop Pro) i wprowadzanie na niej poprawek. W ten sposób można stopniowe zwiększać nasycenia co kilka punktów i sprawdzać efekt, porównując z oryginałem.

Ponadto dodatkowa warstwa umożliwia korektę nasycenia poszczególnych odcieni kolorów jak czerwienie, żółcie, zielone, niebieskozielone, niebieskie czy karmazyny. Oczywiście, w podstawowym zdjęciu również można zastosować te korekty, jednak w przypadku warstw – używając maskowania – można ustawiać saturację poszczególnych fragmentów zdjęcia lub określonych odcieni. Lokalne poprawki dają większą kontrolę nad zdjęciem, podczas gdy operacje na całym zdjęciu, wpływają na zmianę wszystkich kolorów. Ciekawe efekty podczas obrabiania zdjęć można uzyskać, np. stosując opcję mieszania warstw i określania sposobu mieszania, np. Nakładka, Łagodne lub ostre światło, Mnożenie.

Nasycenie, kolory w fotografii, a tematyka zdjęć

Kolory w fotografii różnią się od tych w rzeczywistości. Fotografie z blogów, w książkach, czasopismach, a nawet w filmach są najczęściej efektem końcowym edycji zdjęć. Tzw. czyste kolory są rzadkie – w przyrodzie jest zbyt wiele warunków wpływających na barwy, jak światło, zachmurzenie, pora dnia i fizyka.

Światło sprawia, że kolory są mniej nasycone, jednak np. czas tuż po deszczu może wpływać pozytywnie na nasycenie. Z prostego względu, deszcz zmywa wszystkie drobiny jak pył i oczyszcza powietrze, dodatkowo efekt nasycenia potęguje mokra nawierzchnia obiektów.

Zdjęciom przyrodniczym lub krajobrazowym można łatwiej zwiększać nasycenie, jednak i w ich przypadku lepiej działać lokalnie niż globalnie. Dzięki warstwom i maskom można ustawiać nasycenie poszczególnym elementom, jak np. niebo lub las.

Obrabianie zdjęć – kłopotliwa ludzka skóra

Szczególną ostrożność należy zachować podczas zmiany poziomów nasycenia na portretach i innych zdjęciach przedstawiających ludzi. Jeśli kolory w fotografii zostaną przesycone, ubrania będą wyglądać na pomalowane i nienaturalnie. Podczas obróbki zdjęć najbardziej zagrożona jest jednak ludzka skóra. Może on przyjąć niepożądany efekt tzw. świńskiej skóry, jak to określają niektórzy zawodowcy. Skóra po niewłaściwej manipulacji nasyceniem, przyjmuje karmazynowo-czerwony odcień i wygląda nierealistycznie.

Klasyczny przykład kobiety w czerwonej sukience, np. z filmu Matrix. Globalne podwyższenie saturacji zdjęcia sprawi, że sukienka będzie niemal jak żywa i ognista. Jednak skóra również może przyjąć barwę podobną do tej, jaką ma np. Hellboy. Stąd dobrą praktyką jest używanie warstw i zwiększanie saturacji tylko poszczególnym fragmentom fotografii, w tym przypadku sukience.

Ustawianie saturacji zdjęć może wymagać praktyki. Jednak stopniowanie, używanie warstw, korekty lokalne oraz umiar, umiar i jeszcze raz umiar powinny sprawić, że uzyska się pożądany efekt w edycji zdjęć.