jak zrobić zdjęcia do dokumentów

Każdy z nas musi czasem przygotować zdjęcia do dokumentów. W pierwszym odruchu większość osób myśli o wizycie w studium fotograficznym. W dobie wszechobecnej techniki, a zwłaszcza aparatów w telefonach komórkowych, szukanie fotografa wcale nie jest potrzebne. Zdjęcia wykonać można samemu, choć należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi. Jak zrobić zdjęcie do dowodu? Sprawdź! 

Zdjęcia do dokumentów – co jest potrzebne, aby samodzielnie je wykonać?

Aby samodzielnie wykonać zdjęcie do dokumentów potrzebny jest przede wszystkim aparat: tradycyjny lub dostępny w telefonie komórkowym. Nie obędzie się również bez statywu lub selfie sticka. Potrzebne jest też białe tło – najlepiej fragment ściany. Przed przystąpieniem do wykonania zdjęcia należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi. Dzięki nim będzie wiadomo, jak ustawić się przed obiektywem. W większości wypadków wymagane jest ustawienie się na wprost i przyjęcie naturalnego wyrazu twarzy. Uśmiech nie jest dopuszczany.

Jak zrobić zdjęcie do dowodu w pojedynkę?

Najczęściej potrzebne jest zdjęcie do dokumentu osobistego. Jak zrobić zdjęcie do dowodu? Na początku należy znaleźć miejsce z białym tłem. Przed wykonaniem zdjęcia dobrze jest zwrócić uwagę na oświetlenie. Fotografia nie powinna być zbyt ciemna, dlatego dobrze jest zaświecić lampę lub odsłonić firankę bądź żaluzje. Trzeba jednak uważać, aby światło nie padało bezpośrednio na twarz. Niedopuszczalne są cienie na twarzy czy odbicia światła na skórze. Rekomenduje się wykonanie zdjęcia do dokumentów rano lub w ciągu dnia, kiedy jest jasno i najłatwiej o naturalne światło. Zdjęcie powinno być wykonywane w atmosferze fotografii studyjnej.

Zdjęcie powinno być wyraźne i kontrastowe. Należy więc odpowiednio nastroić kamerę. Poleca się, aby przesłona ustawiona była w granicach F5 lub 6, czas naświetlania powinien zaś wynosić 1/160 s – 1/200 s. Po ustawieniu aparatu można już stanąć przed obiektywem. Zdjęcie do dowodu osobistego powinno w 70-80% pokazywać twarz. Nie trzeba się tym jednak martwić, ponieważ fotografię można później odpowiednio przyciąć. Najważniejsze jest to, aby prawidłowo zapozować. Należy popatrzeć wprost na kamerę. Nie wolno przekrzywiać głowy. Wyraz twarzy musi być neutralny. Na zdjęciu można mieć okulary i soczewki, o ile nie zmieniają koloru oczu. Nie jest wymagane, aby były widoczne uszy.

Czy zdjęcie do dokumentu należy poddać obróbce?

Co zrobić z gotowym zdjęciem do dowodu osobistego? Można pokusić się o jego delikatną obróbkę. Przede wszystkim poprawić można kontrast na zdjęciu. Osoby, które nieco znają się na retuszu, mogą usunąć z twarzy zaskórniaki. Lepiej jednak nie zmieniać kolorów, a tym bardziej nakładać na fotografię filtrów. Zdjęcie powinno być jak najbardziej naturalne, inaczej może zostać odrzucone przed urzędników. Na koniec pozostaje przycięcie zdjęcia zgodnie z wymogami oraz zapisanie go w odpowiednim formacie. Fotografię wraz z wnioskiem można wysłać elektronicznie przez skrzynkę epuap.

Jak widać, każdy może sam zrobić zdjęcie do dokumentu tożsamości, pomoc profesjonalnego fotografa wcale nie jest potrzebna. Trzeba jednak mieć na uwadze wszystkie wytyczne, odpowiednio się ustawić oraz zadbać o prawidłowe oświetlenie.