Domowa fotografia portretowa bez odpowiedniego sprzętu studyjnego nie jest łatwym przedsięwzięciem. Dobra strona medalu jest też taka, że portret w domu nie należy do trudnych fotografii. Bez względu czy chodzi o wybory samorządowe, czy portret do życiorysu, dobrą praktyką jest, żeby zdjęcie nosiło znamiona profesjonalizmu. Jak to zrobić?

Nawet największym fachowcom zdarzają się takie sytuacje, że muszą mieć swoje zdjęcie na „już” – takie zdjęcia portretowe w domu nie wymagają sprzętu studyjnego, bo wiele rzeczy można zaimprowizować. Do realizacji wykorzystuje się podstawowe, „podręcznikowe” wytyczne bez żadnych tajemnic i magii. No, może trochę postprocessingu.

Portret w domu – zadbaj o światło

Oświetlenie to kluczowy czynniki w tworzeniu udanego portretu. „Podczas fotografowania, martwię się tylko o światło” – powiedział Scott Kelby. Albo Steven Biver. Światło to tak ważna kwestia, że niektórzy fotografowie nawet najpierw szukają dobrego światła, a potem zaczynają szukać obiektu do fotografowania.

W przypadku zdjęcia portretowego w domu potrzeba dobrego światła. Najpewniej będzie nim duże okno po słonecznej stronie. Jest wiele sposobów użycia światła, ale w popularnym ustawieniu portretowany obiekt ustawia wprost do okna, aby światło oświetlało twarz. Jeśli światło w oknie jest zbyt ostre, można oddalić portret lub użyć dyfuzora na oknie, który rozproszy i zmiękczy światło. Może to być jasna zasłona lub firanka.

Portretowe cienie – więcej ekspresji

Inną popularną postawą jest ustawienie z profilu. Ma to swoje konsekwencje, bo po jednej ze stron twarzy mogą pojawić się cienie. Może to być zamierzony efekt, żeby zdjęcie miało bardziej dramatyczną ekspresję, jednak gdy chodzi o zwykły portret w domu, lepszym rozwiązaniem może być jednolicie oświetlona twarz. Cienie mogą wymagać dodatkowego światła, a jeśli nie ma się odpowiedniego reflektora fotograficznego, w grę wchodzą np. biała powierzchnia kartki lub karton, cokolwiek, co odbije światło i rozjaśni cienie. Gdy portret w domu robi się samemu, to dodatkowo utrudnia proces, bo „odbłyśnik” w formie kartki papieru trzeba odpowiednio ustawić metodą prób i błędów.

Rozproszenie cieni lub lekkie doświetlenie portretu można też uzyskać lampą błyskową. Optymalnym wyborem jest zewnętrzna lampa z dyfuzorem lub softbox. Lampa błyskowa w aparacie spełni swoją rolę, o ile możną obrócić ją do tyłu lub na boki, aby odbijać światło przez ściany. Użycie lampy bezpośrednio wprost może stworzyć cienie i nadmiernie rozjaśnić twarz.

Zdjęcia portretowe w domu – zadbaj o odpowiednie tło

Właściwe tło to kolejny element tego, jak zrobić zdjęcie portretowe w domu. Aby uzyskać dobre portrety, trzeba mieć dobre tło. Najbardziej oczywistym tłem do portretu w domu jest zwykła ściana, na której nic nie ma. Trudne jest to, że tło powinno znajdować się jak najbliżej najlepszego światła. Tło powinno jak najmniej rozpraszać. Kolor tła również ma znaczenie, ale to inna kwestia. Ostatecznie można użyć improwizowanego tła w formie białego prześcieradła lub obrusu bez zdobień, poszewki na pościele, koca.

Portret w domu – właściwa poza i wyraz twarzy

Najłatwiejsza część, ale niektórzy potrafią zamienić ją w koszmar. Wielu osobom w banalny sposób jest uzyskać dobry wyraz twarzy. Dla niektórych to po prostu zwykły uśmiech – i to wszystko. Inni jednak mogą mieć ten bardziej szczerzący i nienaturalny. Wyraz twarzy można przećwiczyć przed lustrem. Ponadto to, jakiego wyrazu się oczekuje, zależy też od wyniku. Niektórzy wolą bardziej poprawne i spokojne portrety, inni bardziej wyzywające.

Zdjęcia portretowe w domu a postproccesing

W końcu coś, co fotograficzne tygrysy lubią najbardziej (albo nienawidzą) – obróbka graficzna. Rodzaj opracowywania zależy od celu. W przypadku magazynów dla kobiet ilość obróbki wydaje się dziś nadmierna. Wygładzanie warstw, stosowanie filtrów oraz pluginów jest praktycznie dostępne dla każdego, jednak w przypadku normalnego zdjęcia portretowego bez efektu artystycznego, chce się dokonać podstawowych korekt.

Można podkreślić np. kontury twarzy, wyostrzyć i rozjaśnić oczy, a nawet wykonać bardziej zaawansowaną korektę oczu lub usunąć zmarszczki i wygładzić skórę, która będzie gładka jak pupcia niemowlęcia. Z bardziej popularnych korekt stosuje się też zmianę nasycenia kolorów, rozjaśnianie cieni, zmianę jasności. Można również dość mocno rozjaśnić światła i cienie w porównaniu z normalnym, naturalnie wyglądającym zdjęciem dokumentacyjnym albo dodać winietowanie do tła.