Najciekawsze funkcje w programie Lightroom

Lightroom to potężny kombajn dla fotografów. Jest nie tylko pełen narzędzi, dzięki którym zdjęcia mogą wyglądać efektownie, lecz także przyspiesza pracę, pozwala zachować porządek w archiwum zdjęć. Jakie są ciekawe funkcje w Lightroom i co oferują? Wystarczy sprawdzić!

Nie jest ważne, czy jest się zwolennikiem Lightrooma, Photoshopa, Capture One, Correla Paintshop Pro, albo Affinity Photo. Bądź co bądź istotniejsze jest wypracowanie określonego warsztatu pracy – workflow – i sprawienie, żeby proces pracy nad zdjęciami przebiegał w najmniej problematyczny sposób. Ciekawe funkcje w aplikacji Lightroom są w stanie to zagwarantować. Na co można liczyć?

Nowe funkcje w aplikacji Lightroom – maskowanie

Warto zacząć od nowości. W listopadzie 2021 roku Adobe wypuściło aktualizację Lightrooma do wersji 11. W najnowszej odsłonie wprowadzono całkiem nowy panel Maskowania. Ta funkcja – dzięki narzędziom Pędzel, Gradient liniowy i Gradient promienisty – pozwala zaznaczać poszczególne obszary zdjęcia z większą precyzją. Skalę zaznaczenia fragmentów można też korygować, zmieniając zakres kolorów i zakres jasności. W ten sposób łatwo np. zmienić kolor nieba przy użyciu gradientów albo poprawić skórę na portrecie.

Maski można tworzyć oraz modyfikować na wiele sposobów poprzez duplikowanie, ukrywanie, usuwanie, łączenie. Oczywiście cały czas maskowane obszary podlegają podstawowym operacjom jak dopasowywanie kontrastu, nasycenia, poziomów jasności.

Funkcja ponadczasowa, czyli presety

Nowości nowościami, ale jedną najważniejszych i najciekawszych funkcji w Lightroom były, są i będą presety. Umożliwiają łatwe zapisywanie ustawień i konfiguracji oraz używanie ich do innych zdjęć. Jednym kliknięciem. Oszczędza to czas, może ujednolicać styl zdjęć oraz wypracować własne, najczęściej używane rozwiązania postprocessingu.

Ma to szczególne znaczenie, gdy wiele pracy i uwagi poświęciło się np. zdjęciu czarno-białemu, którego proces obróbki byłby trudny do powtórzenia. Jednak dzięki ustawieniom wstępnym, czyli presetom, łatwo jest powtórzyć to w kolejnych zdjęciach. Co więcej, można tworzyć całe gamy ustawień wstępnych z różnymi konfiguracjami, aby zaoszczędzić czas i szybko eksperymentować z różnymi stylami.

Funkcje w aplikacji Lightroom, które przyspieszają pracę

Przetwarzanie wsadowe. Przy użyciu panelu Szybkie wywoływanie, można modyfikować grupy zdjęć i stosować presety do wielu obrazów jednocześnie. Tej funkcji w aplikacji Lightroom używa się np. gdy należy poprawić grupę prześwietlonych lub zbyt ciemnych zdjęć. Przetwarzanie wsadowe obrazów za pomocą panelu Szybkie wywoływanie oszczędza czas, bo nie trzeba wykonywać tych samych mozolnych operacji podczas Wywoływania.

Najciekawsze funkcje w Lightroom – nowe kontra stare

Coś z cyklu walki pokoleniowej. Wersja 11 wprowadziła automatyczne wybieranie obiektów lub nieba na obrazie. Jednym kliknięciem. Brzmi fajnie, nie? Ale do tego wykorzystuje panel Maskowania, czyli to, co już było. Ach, ten marketing Adobe i ubieranie w zasadzie tych samych funkcji w nowe szaty.

Dlatego lepiej wrócić do przeszłości jak Marty McFly i doktor Emmett Brown. Kolejna ponadczasowa funkcja w aplikacji Lightroom to niedestruktywna edycja zdjeć, któe zostawia oryginalne zdjęcia bezpieczne i w spokoju. Kiedy wprowadza się zmiany do zjęcia, Lightroom w zasadzie tworzy zestaw instrukcji, coś jakby historię operacji w Photoshopie. Są one przechowywane w pliku katalogu i pokazują, jak obraz powinien zostać zapisany podczas eksportu. Instrukcje są automatycznie osadzane w plikach DNG. W przypadku obrazów RAW, JPEG i TIFF można utworzyć plik sidecar XMP, który przechowuje te instrukcje obok oryginalnego obrazu.

Dzielone funkcje w aplikacji Lightroom – edytor plików RAW

Format RAW to jakby negatywy zdjęcia. Ten format pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania zdjęcia, zapewniając największe możliwości obróbki. Lightroom pozwala edytować RAWy, podobnie zresztą jak Adobe Photoshop. Oba programy używają tego samego modułu Adobe Camera Raw, stąd tę funkcję można uważać za współdzieloną. W przypadku tej funkcji w aplikacji Lightroom jest ona o tyle atrakcyjna, że została świetnie zintegrowana z intuicyjnym interfejsem.

W formacie RAW łatwo jest poprawiać np. ekspozycję i balans bieli. Podczas wykonywania zdjęć w formacie JPEG te regulacje mogą być utrudnione ze względu na mniej danych.

Artystyczny sznyt

No i na koniec, coś bardziej artystycznego i tak chętnie (nad)używanego przez wielu. Winieta! Z jednej strony efekt skupia wzrok widzów na środku obrazu, z drugiej strony ich nadmiar może być męczący lub w ogóle niepasujący do tematyki zdjęcia. No, ale przecież Lightroom daje też możliwość usuwania winiet – zarówno tych utworzonych przez obiektyw, jak i przez program.

Lightroom potęgą jest i basta! Wyzwala kreatywność, oszczędza czas, ułatwia pracę nad wieloma zdjęciami jednocześnie. Presety czy maskowanie albo winieta to nie jedyne najciekawsze funkcje w Lightroom, ale wystarczą z pewnością do tworzenia lepszych zdjęć.