Czy jest się profesjonalistą, czy dopiero początkującym czeladnikiem w fachu fotograficznym, istnieje zestaw najbardziej niezbędnych przedmiotów. Oto niezbędnik fotografa, który każdy szanujący się fotograf powinien mieć. Co się w nim znalazło?

Po pierwsze i najważniejsze

Jedna kwestia dotycząca niezbędnika fotografa jest kluczowa. Nie chodzi o to, co może w nim być, ale co w niezbędniku fotografa musi być. Bezapelacyjnie i absolutnie do samego końca. Wiele akcesoriów fotograficznych ma charakter wyłącznie sytuacyjny, opcjonalny lub niekonieczny. Ułatwia on fotografowanie, ale jego brak nie uniemożliwia robienia zdjęć. Dlatego niezbędnik fotografa to najważniejsze elementy wyposażenia, które pozwalają wykonać swoje zadanie – wykonanie zdjęć na wydarzeniu okolicznościowym lub reportaż z wydarzenia.

Niezbędnik fotografa – oczywiste oczywistości

Aparat fotograficzny z obiektywem, kartą pamięci oraz zasilaniem to element kluczowy i niezbędny. Zawodowcy mają ze sobą często 2 albo 3 takie zestawy. Dlaczego? Po co? Drugi aparat służy także do robienia zdjęć, jednak można używać obiektywów o innych ogniskowych, jak np. ultra szeroki kat, rybie oko lub teleobiektyw. Trzeci zestaw jest zapasowy w razie awarii. Przezorny zawsze zabezpieczony. Oczywiście obiektywy i aparaty powinny być sprawne, z prawidłowo działająca migawką, autofocusem oraz czystą matrycą.

Energetyczne małe co nieco w niezbędniku fotografa

– Zdjęć z wesela nie da się powtórzyć. Muszą wyjść za pierwszym razem – uważa Scott Kelby. I ma absolutną rację. Wesele czy inny reportaż – lepiej mieć zapasowe zasilanie oraz w pełni naładowane akumulatory i ładowarkę. Najoptymalniej oryginalne lub markowe, a nie bez nazwy z nadzwyczaj wysoką pojemnością, która jest często oszukana. Brak zasilania naraża na niepowodzenie, co w zasadzie dyskwalifikuje fotografa pod względem zawodowym.

Karty pamięci, a najlepiej kilka

Niezbędnik fotografa powinien mieć również dodatkowe karty pamięci. Gdzieś te wszystkie zdjęcia muszą być zapisywane, nie? Tutaj z pomocą może przyjść odpowiedni korpus, który obsługuje 2 gniazda kart, np. Nikon Z6 II. Wtedy dodatkowo ma się od razu kopię zapasową zdjęć. W razie awarii karty, cały materiał jest bezpieczny na drugiej. Karty pamięci powinny być puste, sformatowane i pod ręką. Trzymanie ich w samochodzie lub gdzieś w oddali to proszenie się o zawodowe harakiri.

Obiektywne w niezbędniku fotografa

O obiektywach była już mowa. To niezbędne i podstawowe wyposażenie, które musi się znaleźć w niezbędniku fotografa. Bez nich po prostu nie zrobi się zdjęć. Absolutnym minimum są tzw. obiektywy kitowe, czyli na ogół często kupowane w zestawie z aparatem, np. Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem 24-105 mm II albo Nikon D5600 z obiektywem 18-55 mm. Pod tym względem to, co w niezbędniku fotografa powinno się znaleźć, zależy od nas i rodzaju wykonywanych fotografii. Obiektywy stałoogniskowe cechują się nadzwyczajną plastyką, lecz zoomy większą uniwersalnością. Niemniej polecane są obiektywy Nikon, które cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Jeszcze co w niezbędniku fotografa? Silne plecy? Torba!

Aparaty, obiektywy, zasilanie i karty pamięci to są obowiązkowe elementy w niezbędniku fotografa. Warto mieć na uwadze, że można je zabrać ze sobą, a raczej na sobie. 2-3 pełne zestawy aparatów, kart pamięci w portfelu i akumulatory upchane po kieszeniach? To jak najbardziej możliwe, choć niespecjalnie wygodne i… lekkie. Samo body, np. Canona EOS 5D Mark IV waży 440 g, akumulator LP-E6NH to 100 g, a obiektyw Canon EF 24 mm f/1.4L USM aż 550 g. To już daje prawie 1,1 kg. Zestaw z obiektywem EF 85 mm f/1.8 USM waży prawie tyle samo – 950 gram. Gdy do zestawu użyje się gripa BG-E20, waga wzrośnie o prawie 0,5 kg – grip to prawie 400 gram, a można włożyć 2 akumulatory.

Dlatego kolejnym elementem niezbędnika fotografa powinna być torba. Często niedoceniony element, ale przy ważnych reportażach, które wymagają przygotowania się na wszelkie sytuacje, jest niezbędna. Po prostu pozwala wygodnie przenosić sprzęt fotograficzny i mieć go pod ręką. Użyteczność torby jest do nieprzecenienia.

Niekoniecznie niezbędne

Są też elementy, które zależą od sytuacji i określonego rodzaju reportażu. Jedni fotografowie stwierdzą, że są niezbędne, inni zaś, że niekoniecznie. To np. statyw, lampy błyskowe z dyfuzorami, zdalny wyzwalacz migawki, zestaw do czyszczenia aparatu i szelki. Jednakże bez tych akcesoriów fotograf nadal jest w stanie zrealizować reportaż. Poza tym to dodatkowe wyposażenie swoje waży.

Niezbędne są też umiejętności?

Mawia się, że sprzęt nie czyni lepszym fotografem. Że trzeba się uczyć, studiować i praktykować. Może tak, może nie, ale sprzęt może sprawić, że fotografowanie stanie się łatwiejsze i na pewno jest w tym jakaś wartość.