Plecak dla fotografa – na jaki model się zdecydować?

Aparat fotograficzny to delikatny sprzęt i dlatego powinno się o niego dbać. Częściej niż podczas użytkowania niszczy się jednak w czasie przenoszenia. Dotyczy to również dodatków do aparatu, które – nieprawidłowo przenoszone – łatwo mogą się zepsuć, zalać czy porysować. Plecak dla fotografa to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym korzystaniu ze swojego aparatu. Na taki zakup decydują się głównie profesjonalni fotografowie, choć amatorzy, którzy często podróżują z aparatem, również powinni go rozważyć. Zastanawiasz się, jaki aparat dla fotografa wybrać? Przeczytaj i zdecyduj.

Zalety plecaka dla fotografa

Plecak fotograficzny ma wiele zalet, obok których nie sposób przejść obojętnie. Zapewnia przede wszystkim niezwykłą wygodę w użytkowaniu aparatu. Zmieści dużo sprzętu, a dostęp do niego będzie łatwy. Do tego, nie odczujemy ciężaru sprzętu fotograficznego. Plecak jest dużo wygodniejszy do noszenia niż np. torba, której pas często wbija się w ramię. Plecak dla fotografa będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy wybrać się na pieszą wycieczkę; ochroni sprzęt przed deszczem, śniegiem czy mgłą. Czym różni się taki plecak od normalnego? Przede wszystkim, jest lepiej usztywniony. Przegrody powinny być tak zaprojektowane, aby ochraniać poszczególne dodatki (obiektywy, lampy, statyw) i oddzielać je od siebie. Co więcej, w plecaku dla fotografa możemy też transportować laptopa, dron czy kamerę. 

Plecak dla fotografa – jak wybrać?

Na rynku istnieje wiele modeli plecaków dla fotografa. Każdy z nich sprawdzi się w innych okolicznościach. Wybierając konkretny model, powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, w jakich okolicznościach będzie nam potrzebny. Można znaleźć plecak dedykowany fotografowi dzikiej natury, podróżnikom, fotoreporterom. Najpopularniejszym wyborem jest tzw. plecak reporterski a także torba fotograficzna. Jest on średniej wielkości i sprawdzi się w wypadku, gdy nie używamy zbyt dużo sprzętu. Będzie idealny np. dla fotografa ślubnego. Jeśli natomiast jesteś fotografem, który używa dużych teleobiektywów, to potrzebujesz znacznie większego plecaka. Taki większy model sprawdzi się przy fotografowaniu dzikiej natury. Jeśli natomiast wybierasz się z aparatem do miasta, to najlepiej zainwestować w najmniejszy model plecaka – w mieście lepiej nie przykuwać uwagi do faktu, że posiada się ze sobą dużo drogiego sprzętu. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając plecak dla fotografa?

Warto jest zwrócić uwagę na to, czy plecak dla fotografa posiada odpowiednią ilość kieszeni. Zapewni to lepszą ochronę dla naszego sprzętu. Łatwiej jest wtedy poprawnie go rozłożyć oraz szybko wyciągnąć. Dodatkowo, przegrody muszą być stabilne, sztywne oraz mieć opcję regulacji. Powinniśmy też zdecydowanie wybrać model wykonany z dobrej jakości materiałów – koniecznie nieprzemakalnych oraz odpornych na zniszczenia. Idealny plecak dla fotografa nie istnieje, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Tylko słuchając ich oraz mając na uwadze, w jakich okolicznościach będziemy używać plecaka, uda nam się wybrać najlepszy dla nas model.