Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdego początkującego fotografa stać na odbycie kursu pod okiem profesjonalisty. Choć w tym przypadku wiele zależy od umiejętności prowadzącego, to i tak wiele osób decyduje się właśnie w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z aparatem. Tymczasem do podjęcia się pierwszych prób uzyskiwania ujęć wystarczy kilka technicznych porad i umiejętność obserwacji. Reszta jest kwestią wprawy i wypracowania własnej techniki. Od czego warto więc zacząć?

ISO, przysłona, czas naświetlania

Dostępne na rynku aparaty działają w zależności od tego, jak ustawi je fotograf. Urządzenia przeznaczone dla amatorów wciąż posiadają tryby automatyczne i półautomatyczne, które ułatwiają uzyskiwanie idealnych zdjęć nawet w trudnych warunkach. Tymczasem praca fotografa polega przede wszystkim na samodzielnym konfigurowaniu ustawień aparatu, by pracował on zgodnie z naszą wolą. W tym celu warto bliżej zapoznać się z pojęciami przysłony, czasu naświetlania i ISO, które odgrywają kluczową rolę w trakcie korzystania z urządzenia.

Podglądaj najlepszych

Obok opanowania podstawowych umiejętności ustawień aparatu warto także nauczyć się zasad kadrowania. W tym celu nie trzeba przechodzić skomplikowanych szkoleń- uznaje się, że kwestia kadrowania jest całkowicie indywidualna, a pomóc w jej opanowaniu może podglądanie prac od najlepszych. Wystarczy dostęp do Internetu, by obejrzeć zdjęcia wykonywane przez profesjonalistów. Dzięki temu już od początku swojej przygody z fotografią można nabyć cenne nawyki.