Nabycie aparatu fotograficznego to nie tylko realizowanie swojego hobby, lecz przede wszystkim obowiązek sprawowania opieki nad kosztownym przedmiotem. Mowa nie tylko o odpowiednich warunkach przechowywania, lecz także pokrowcach i torbach, które zabezpieczają urządzenie przed uszkodzeniami. Producenci akcesoriów fotograficznych prześcigają się w wypuszczaniu na rynek nowych przedmiotów, które jeszcze efektywniej chronią sprzęt przed niechcianymi uszkodzeniami mechanicznymi. Na co postawić?

Odpowiednia torba

Główną ochronę przed usterkami mechanicznymi dla aparatu stanowi odpowiednia torba. Zastanawiając się, jaką torbę na aparat kupić trzeba mieć przede wszystkim na uwadze częstotliwość korzystania ze sprzętu oraz liczbę akcesoriów, które nabyte urządzenie posiada. Na rynku istnieją niewielkie torby, które są w stanie zmieścić aparat, ładowarkę i dodatkowy akumulator. Te jednak nie sprawdzają się, gdy fotograf posiada wymienne obiektywy, czy dodatkowe filtry na zdjęcia. Wówczas warto zaopatrzyć się w specjalne plecaki, które zbudowane są ze specjalnej gąbki chroniącej przed uszkodzeniami.

Warunki domowe

Warto pamiętać, że przechowywanie aparatu to nie tylko ochrona przed upadkiem. Obok nabycia profesjonalnej torby należy dbać o odpowiednią temperaturę, która zalecana jest do przetrzymywania sprzętu. Zazwyczaj aparaty nie mogą pracować przy ujemnych temperaturach. Podobnie źle reagują one na gwałtowną zmianę warunków otoczenia. Fotograf powinien mieć na uwadze zapewnianie odpowiedniej temperatury swoim urządzeniom.