statyw fotograficzny

Wielu początkujących fotografów ma spore problemy ze skompletowaniem sprzętu. Nie jest to dziwne biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dostępny jest bardzo duży wybór akcesoriów. Jest on przytłaczający i może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Jednym z podstawowych akcesoriów w niezbędniku fotografa jest statyw fotograficzny – sprawdź czy go potrzebujesz!

Czy warto kupić statyw do aparatu fotograficznego?

Zdecydowanie warto! Powodów dla których zakupienie statywu będzie bardzo dobą inwestycją jest na prawdę dużo! My jednak przedstawimy kilka najważniejszych, które pomogą podjąć Ci decyzję, czy faktycznie statyw jest Ci potrzebny. Pierwszym i podstawowym powodem, będą sytuacje kiedy Ty sam będziesz chciał znaleźć się na zdjęciu. Niezależnie od tego, czy znajdziesz się z aparatem na imprezie rodzinnej, czy nabierzesz ochoty na romantyczną sesję na wakacjach z drugą połówką. Statyw warto jest mieć po to, żeby nie fatygować osób trzecich do wykonania fotografii.

Statyw fotograficzny wybawienie dla profesjonalistów

Jeśli fotografią zajmujesz się jakiś czas i masz szeroką wiedzę w zakresie optymalnych ustawień, doskonale wiesz jak problematyczne mogą być zdjęcia, które wykonuje się w mroku. Zdjęcia nocne stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych fotografów. Dlatego drugim ważnym powodem jest wykonywanie zdjęć z długim czasem naświetlania. Jest on stosowany, aby na fotografii były widoczne obiekty, które zanurzone są w ciemności. Po przyciśnięciu spustu migawki przez kilka sekund, aparat musi znajdować się w całkowitym bezruchu. W przeciwnym razie zdjęcie wyjdzie rozmazane. Nawet jeśli bardzo staramy się ograniczyć ruchy ręki i tak występują mikro drgania, które mogą uniemożliwić wykonanie dobrego zdjęcia. Właśnie w takich sytuacjach statyw fotograficzny okaże się nieocenioną pomocą.

Funkcje dodatkowe statywu do aparatu fotograficznego

Trzecim powodem, jest fakt, że może on posłużyć jako rozwiązanie awaryjne do przytrzymania czegoś, np. tła. Bardzo często podczas sesji plenerowych używa się blendy fotograficznej. Jeśli nie ma z Nami dodatkowej osoby, która mogłaby przytrzymać blendę, statyw sprawdzi się znakomicie w roki stojaka. Statyw fotograficzny z racji swoje budowy, po złożeniu zajmuje mało miejsca, więc zabieranie go ze sobą na sesję nie stanowi dużego obciążenia, a w wielu sytuacjach może Nam bardzo ułatwić życie.

Czy statyw fotograficzny nadaje się tylko do aparatu?

Rozwój technologii pozwala na wykonywanie niemalże profesjonalnych zdjęć za pomocą smartfona. Dla wszystkich tych, którzy robią dużo zdjęć przy pomocy telefonu znakomitym rozwiązaniem jest statyw do telefonu z lampą. Posiadane tego gadżetu sprawi, że wykonywanie zdjęć nie tylko będzie przyjemniejsze, ale także jakość obrazów będzie znacznie lepsza. Statyw do telefonu z lampą sprawdzi się nie tylko podczas rodzinnych wakacji, ale także jeśli zdarza nam się nagrywać filmiki na social media.