Boże Narodzenie, czas poprzedzający święta to szczególne dni. Kryją one w sobie niepowtarzalny klimat, jak i pewien paradoks, bo grudzień to bardzo mroźny miesiąc, a kojarzy nam się z ciepłem – ciepłem domowego ogniska. Wielu z nas tę wyjątkowość grudniowego czasu chce zatrzymać na cały rok stąd tak popularne są świąteczne zdjęcia. Podpowiadamy jak zaaranżować scenografię planu zdjęciowego, by uchwycić gwiazdkowy klimat.

Świąteczne zdjęcia – jak zaaranżować scenografię?

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się świąteczne zdjęcia, a kolejni fotografowie już w listopadzie zapraszają całe rodziny do udziału w minisesjach świątecznych. Kluczem takiej fotografii jest scenografia i choć mogłoby nam się zdawać, że dekoracje świąteczne, co roku są bardzo podobne, trendy w fotografii zmieniają się regularnie.

Nowością w sezonie 2022/2023 jest plan zdjęciowy zaaranżowany w przeszklonych pomieszczeniach. Idealnie jest kiedy fotograf ma możliwość wynajęcia oranżerii i w niej zaaranżować okolicznościową scenografię używając oryginalne dekoracje świąteczne. Jeśli nie, nic straconego, ponieważ taki klimat można stworzyć w zwyczajnej ogrodowej szklarni. Doskonale wiemy, że to co zobaczymy na fotografii to tylko fragment przestrzeni jaką ogarniamy gołym okiem. Odpowiednia dekoracja i umiejętności fotografa potrafią zdziałać cuda.

Pomysł na niepowtarzalny prezent

Przed świętami wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaki prezent zrobić najbliższym pod choinkę? Optymalną odpowiedzią jest świąteczne zdjęcie, bądź ich seria. Jest to szczególnie trafiony prezent od wnuków dla dziadków. Zawsze będzie on oryginalny, bo choć i dziadkowie mieliby kilkoro wnucząt i od każdego dostaną świąteczne zdjęcie zawsze będą się one od siebie różnić. Aranżując scenografię każdy fotograf ustawi coś inaczej, doświetli plan w niepowtarzalny sposób.

Nieodłącznym elementem scenografii świątecznych zdjęć są choinki 250 cm, czyli o wysokości optymalnej dla kadru. Kompletując elementy do scenografii warto zakupić choinki sztuczne – scenografię z pewnością każdy fotograf będzie musiał przynajmniej kilkukrotnie w sezonie składać i rozkładał w różnych miejscach. Sztuczna choinka to gwarancja wytrzymałości i jakości wyglądu przy kolejnej sesji.

W tym roku stawiamy na naturalność

Każdego roku świąteczne zdjęcia są inne. Kilka lat temu modny był pokój, jaki znamy z amerykańskich filmów przyozdobiony gwiazdkowymi gadżetami. Na świątecznym zdjęciu obowiązkowo musiał być kominek, czerwone skarpety na prezenty itp. Później ciekawym pomysłem było „pieczenie pierniczków”. W czasie takiej sesji radosne dzieci wałkowały ciasto, wycinały ciasteczka. Było sporo mąki, a więc bieli – nieodłącznego elementu minisesji świątecznej – nie zabrakło.

W tym sezonie stawiamy na naturalność. Choinki są tylko ośnieżone (drzewko zawsze można obsypać wspomnianą już mąką, która przy odpowiednim oświetleniu „zagra” śnieg). Lampki mają naturalny kolor ciepłego światła. Tworząc listę rekwizytów, które należy zakupić należy uwzględnić Skrzaty Świąteczne, które z kolei są dostępne w różnych kolorach. Mając kilka takich figurek do scenografii zawsze można wybrać skrzata w takim kolorze, by pasowała do strojów modeli. Ze świątecznych zdjęć bije ciepło, niepowtarzalna, rodzinna atmosfera. Taki efekt może dać – o czym powinien pamiętać każdy fotograf, scenograf, jak i model – tylko zachowanie harmonii.