Czasami nawet najlepsze zdjęcie wykonane profesjonalnym sprzętem wymaga delikatnej obróbki. By przykuwało uwagę, musimy zadbać o odpowiednie kadrowanie, nasycenie kolorów oraz kontrast. Gdy chcemy poprawić jakość fotografii, mamy do dyspozycji darmowe programy do obróbki zdjęć, które posiadają wszystkie niezbędne do tego opcje. Jakie programy do obróbki za darmo polecane są dla amatorów, ale także profesjonalistów?

Programy do obróbki za darmo na telefon

Większość z nas wykonuje zdjęcia swoim smartfonem. Jest to błyskawiczny sposób pozwalający uwiecznić wyjątkowe chwile tym bardziej, że prawie każdy obecnie posiada telefon z wbudowanym aparatem. Zdjęcia nie zawsze nas jednak satysfakcjonują więc zamiast je usuwać, możemy skorzystać z programów do obróbki zdjęć za darmo. Są one bardzo proste w obsłudze, więc nawet początkująca osoba doskonale poradzi sobie z ich obsługą. Wystarczy wykonane zdjęcie załadować w aplikacji, a następnie przy pomocy suwaków ustawić interesujące nas parametry. Najczęściej występującymi opcjami, które możemy dowolnie zmieniać, są ustawienia dotyczące barwy, jasności, kontrastu, ostrości oraz wymiarów zdjęć. Wiele z darmowych programów do obróbki zdjęć posiada również zaawansowane ustawienia, które sprawdzają się w przypadku retuszu portretów lub tzw. selfie. Dotyczą one wygładzenia skóry, koloru oczu, usuwania niedoskonałości, a nawet pozwalają zmienić kształt twarzy na smuklejszy. 

Darmowe programy do obróbki zdjęć dostępne są zarówno na system operacyjny IOS, jak i Android. Najpopularniejszy z nich to program Lightroom, który posiada najbardziej rozbudowane opcje umożliwiające przeróbkę fotografii. Większość z nich jest bezpłatna i w zupełności wystarcza, by nadać zdjęciu zupełnie nowego wyglądu. Równie pomocna jest aplikacja Snapseed, wyróżniająca się najbardziej zaawansowanymi opcjami dotyczącymi retuszu zdjęć. Z kolei dla tych, którzy lubią graficzne kolaże wykonane z kilku fotografii, polecany jest darmowy program Pixlr. 

Darmowe programy do obróbki zdjęć na komputer

Dla tych, którzy wolą przerabiać zdjęcia, siedząc wygodnie przed komputerem lub laptopem, z pomocą przychodzą darmowe programy do obróbki zdjęć dedykowane dla systemu Windows lub macOS. Różnica polega na tym, że wszystkie czynności wykonujemy myszką zamiast palcem, co może sprawić, że zamierzony efekt będzie bardziej zadowalający i szybszy do osiągnięcia. Wśród darmowych programów do obróbki zdjęć można wyróżnić PhotoFiltre, który jest najprostszym i najbardziej intuicyjnym programem, umożliwiającym nałożenie na zdjęcie filtrów, poprawienie nasycenia barw, a nawet umieszczenie napisu. Jest to program, który z łatwością może być obsługiwany nawet przez osoby raczkujące w przeróbce fotografii. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników poleca się natomiast program Gimp, który opcji posiada zdecydowanie więcej i nie dotyczą one tylko przeróbki zdjęć, ale także tworzenia grafik, takich jak na przykład logo. Darmowy program Photoscape to również doskonała propozycja, ponieważ już kilka kliknięć myszką pozwala znacznie ulepszyć fotografię. 

Warto zaznaczyć, że programy do obróbki za darmo, szczególnie na telefon, bardzo często posiadają bardziej skomplikowane i oryginalne opcje, które zazwyczaj są płatne.