Edycja zdjęć

Każdego dnia aparatami cyfrowymi i komórkami robionych jest miliony zdjęć. Wiele z nich jest publikowanych na mediach społecznościowych, blogach i innych stronach internetowych. Edycja zdjęć może być kwestią kilku kliknięć lub długotrwałym procesem twórczym w profesjonalnym programie. W jaki sposób i gdzie najlepiej je edytować?

Edycja zdjęć w telefonie komórkowym

Zdjęcia wykonane telefonem można edytować przy pomocy zainstalowanych aplikacji.

Media społecznościowe

Mogą to być aplikacje mediów społecznościowych jak tik tok, facebook czy instagram. Każda z nich ma wbudowany edytor zdjęć, które można w intuicyjny sposób modyfikować. Jest to prosta edycja zdjęcia online, która daje możliwość szybkiej korekty oraz umieszczenia go na swojej tablicy. Edycja zdjęcia online umożliwia przycięcie czy rozjaśnianie i przyciemnianie zdjęć. Można również poprawić kontrast czy zmienić kolorystykę. Aplikacje umożliwiają także korzystanie z dedykowanych filtrów, dodawanie emotikon, dopisywanie tekstu oraz oznaczanie innych użytkowników.

Aplikacje na telefon

Zainstalowane aplikacje na telefon dają możliwość pełnej edycji zdjęć. Edytowane obrazy można bezpośrednio przesłać z aplikacji na media społecznościowe lub udostępnić znajomym. Aplikacje do edycji zdjęć dają dodatkowo możliwość tworzenia winiet, rozmycia części zdjęcia czy tworzenia ciekawego kolażu z jednego lub z kilku kadrów. Można również dokonać modyfikacji cienia i światła, a także dodawania własnych treśc presety do zdjęć.

Przykładowe darmowe aplikacje na telefon to PicsArt, Photo Editor, Edytor Zdjeć – Lumii, Photoshop Express oraz Smart Photo Edytor.

Edycja zdjęć w komputerze

Komputer daje większe możliwości w zakresie edycji zdjęć. Praca z tabletem lub myszką ułatwia bardziej zaawansowane czynności. Wszystko zależy od stosowanego oprogramowania. Korzystając z edycji zdjęcia online w mediach społecznościowych ( facebook, instagram i etc.) możliwości są bardzo ograniczone. W praktyce sprowadza się ona do kadrowania. Lepsze efekty można osiągnąć stosując:

Edycję zdjęcia online na stronie internetowej

Korzystając np. ze strony PhFancy można przesłać własne zdjęcie. Poprawić jasność i kontrast czy ostrość i saturację, skadrować je, a także skorygować temperaturę barwową. Korzystając z wbudowanego inteligentnego wzorca, jednym kliknięciem można podkreślić walory zdjęcia. Presety do zdjęć pomogą uatrakcyjnić przetwarzany kadr i zachować podobną stylistykę zdjęć, a predefiniowane nakładki urozmaicą obraz.

Strony jak Canva i Pixlr dodatkowo dają możliwości tworzenia ciekawych grafik reklamowych. Mogą one mieć zastosowanie w reklamach oraz w postach na mediach społecznościowych. W bibliotece posiadają liczne zdjęcia, które wykorzystać można bez konieczności przesyłania własnych zasobów.

Edycję zdjęć na komputerze

Podstawową obróbkę zdjęć zapewni oprogramowanie takie jak Luminar, GIMP czy Adobe Lightroom. Korzystając z przyjaznego interfejsu każda początkująca osoba:

  • w przejrzysty sposób uporządkuje zdjęcia
  • przeprowadzi korektę kolorów
  • usunie niechciane szumy i zabrudzenia z kadru
  • wyrówna histogram, poprawi światła oraz cienie
  • skorzysta z dostępnych presetów do zdjęć
  • stworzy ciekawy kadr

Korzystając z takiego programu jak Photoshop zyskuje się narzędzie, które umożliwia pracę na warstwach. Korzystając z mieszania warstw w różnych trybach jak rozjaśnienie, przyciemnienie czy nakładka można głębiej wpływać na modyfikację zdjęcia, a także sprawić, że zdjęcie będzie odbierane bardziej naturalnie. Można również uzyskać efekt 3D czy mieszanie wielu obrazów.

Edycję zdjęć można robić na telefonie oraz komputerze. Na telefonie zrobi się szybką edycję zdjęć, do wykorzystania na facebooku i instagramie. W przypadku komputera można osiągnąć efekty bardziej złożone i przeprowadzić głębsze modyfikacje kadrów. Edytowane obrazy mogą być wykorzystywane zarówno w mediach społecznościowych, a także projektach komercyjnych.