W ostatnich latach rozwój sprzętu fotograficznego poszedł mocno do przodu, co przełożyło się na ilość osób zaczynających swoją przygodę z fotografią. Zrobienie bardzo dobrego zdjęcia nie jest łatwym zadaniem, ponieważ kreatywność często bywa ograniczona, jeśli fotografuje się w określonych warunkach. Nawet profesjonalni fotografowie często zadają sobie pytanie, skąd czerpać inspiracje do zdjęć, tak aby móc się rozwijać w tej dziedzinie? Jeśli jesteś na początku swojej drogi lub czujesz, że brakuje Ci innego spojrzenia na fotografię i chcesz wiedzieć skąd czerpać inspiracje do zdjęć w domu, bez wątpienia zapoznaj się z treścią tego artykułu!

Skąd czerpać inspiracje do zdjęć?

Największą zaletą dzisiejszych czasów jest to, że prawie każdy, kto zaczyna przygodę z social mediami, ma szansę na wybicie się i zarabianie na Internecie. Większość użytkowników od lat publikuje swoje zdjęcia m.in. na popularnej aplikacji Instagram lub mniej powszechnej Pinterest, dzięki czemu nie ma potrzeby wykupowania dostępu do banków zdjęć, aby zainspirować się przy tworzeniu własnej galerii. O ile za stworzenie utworu na podstawie znanej melodii grożą m.in. kary finansowe, tak za odwzorowanie fotografii nie można zostać pozwanym. To daje ogromne pole do rozwoju, gdyż można nauczyć się robić coraz lepsze zdjęcia w oparciu o gotowe już schematy.

Instagram, czyli inspiracje do zdjęć na wyciągnięcie ręki

Instagram jest to aplikacja, która bez wątpienia jest obecnie numerem jeden na świecie, jeśli chodzi o czerpanie inspiracji do zdjęć przy tworzeniu własnych kadrów. Wielu profesjonalnych fotografów udziela bezpłatnych porad o zasadach kompozycji, prawidłowego ustawienia ISO bez względu na to, czy są to zdjęcia portretowe, czy też np. flatlay, które nie są tak proste, jak się może wydawać. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać dowolne słowo kluczowe i przeglądając zdjęcia, można bez problemu natknąć się na coś, co można użyć jako inspiracje do zdjęć w domu, gdyż ilość profili można śmiało stwierdzić, że jest milionowa i każdy znajdzie coś dla siebie.

Po nitce do kłębka. Jak Pinterests pomoże znaleźć to, czego szukasz?

O ile Instagram jest aplikacją bazującą na konkretnych słowach kluczowych, tak Pinterest bazuje na tym, żeby podświadomie dostarczyć odbiorcy to, czego akurat szuka, nawet gdy jeszcze nie potrafi tego określić. Jest to zdecydowanie lepsza opcja do szukania inspiracji do zdjęć, ponieważ przeglądając bibliotekę, można użyć kilku słów kluczowych. Na ich podstawie aplikacja pokazuje od kilku do kilkudziesięciu losowych kardów, a po otwarciu wybranego, pod spodem można znaleźć podobne wizualnie ujęcia, z różnymi elementami zmieniającymi charakter. Jest to bardzo dobra strona, gdyż odbiorca sam decyduje, w którą stronę chce iść i co mu bardziej odpowiada, a Pinterest na podstawie wyborów próbuje zrozumieć, czego tak właściwie użytkownik szuka i co może mu przypaść do gustu.