Piękne zdjęcia to nie tylko statyczne krajobrazy oraz nieruchomo pozujące postaci, niekiedy najlepszy efekt przyniesie uchwycenie konkretnego momentu, który często wiąże się z fotografowaniem poruszających się obiektów. Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto dowiedzieć się jak robić ostre zdjęcia w ruchu. Poznanie znaczenia niektórych parametrów aparatu może mieć kluczowy wpływ na poprawę jakości zdjęć.
Odpowiednie doświetlenie ruchomego kadru
Kluczem do pozyskania wiedzy jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu, nie zawsze okazuje się wiedza techniczna. Niekiedy wystarczy poznanie podstawowych technik i zasad, jakie należy stosować w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Bardzo ważne w fotografowaniu ruchomych obiektów jest dobre oświetlenie scenerii. Mała ilość światła padającego na uwieczniany obiekt będzie powodowała utratę ostrości i rozmazanie gotowego zdjęcia. Fotografując poruszające się obiekty w plenerze, niezbędne będzie dobre oświetlenie naturalne, czyli najlepiej słoneczny dzień, natomiast we wnętrzach konieczne może okazać się wykorzystanie lamp doświetlających, lub ustawienie obiektu w bliskim sąsiedztwie okna.
Parametry kluczowe w fotografowaniu ruchomych obiektów
W warunkach słabszego oświetlenia zrobienie ostrego zdjęcia w ruchu będzie wymagało ustawienia odpowiednich parametrów w aparacie. Wysoka czułość ISO o wartościach 800, 1600, a nawet 3200 to wartości, które mają zapobiegać rozmazaniu zdjęcia. Jednak taki zabieg może być to okupione powstawaniem szumów i ziarna. Kolejnym parametrem, mającym bezpośredni wpływ na jakość zdjęć robionych ruchomym obiektom, jest czas naświetlania zdjęcia. Im krótszy, tym lepiej zostanie uchwyconych ruch. Dobre zdjęcia wykonać można, ustawiając migawkę na wartości równe 1/250 sekundy lub niższe. Współczesne aparaty posiadają również funkcje, które w fotografowaniu ruchomych obiektów okażą się niezwykle pomocne. Oprogramowania wspierają takie funkcje jak autofocus. Równie przydatna będzie funkcja śledzenia wybranego obiektu. Aparat utrzymuje ostrość na wskazanej postaci, lub przedmiocie i dostosowuje ją do zmieniającej się sytuacji.
Podsumowanie – jak robić ostre zdjęcia w ruchu
Szczególnie istotna dla ostrości zdjęć podczas fotografowania ruchomych obiektów jest stabilna pozycja aparatu. Systemy stabilizacji obrazu nie zawsze są wystarczające. Warto w takiej sytuacji zadbać o dodatkowe akcesoria, które pomogą w uzyskaniu pożądanych efektów, takich jak statywy, gimbale i slidery. Niemniej ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu, a szczególnie obiektywu. Obiektywy Sony E to polecane modele do zdjęć w ruchu.
Najnowsze komentarze