Pytanie o to, jak zostać profesjonalnym fotografem bardzo często zadawane jest przez amatorów zdjęć. Fascynuje ich możliwość zarabiania na swojej pasji, a przede wszystkim nienormowane godziny pracy i wykonywanie zleceń dla samego siebie. Okazuje się, że bycie profesjonalistą wymaga lat praktyki i już od pierwszych chwil z aparatem warto uczyć się podstawowych pojęć technicznych i metod obróbki graficznej, która następnie ułatwia pracę profesjonalistom. O czym w szczególności powinni pamiętać amatorzy?

Nie musisz mieć profesjonalnego aparatu

By nazywać się fotografem nie trzeba posiadać drogiego urządzenia. Fotografia to czynność, która dotyczy także użytkowników smartfonów, wykonujących setki zdjęć w trakcie dnia. Co więcej, oswajanie się z wykonywaniem zdjęć jest korzystne z punktu widzenia przyszłej pracy. Okazuje się bowiem, że amator wykonujący zdjęcia za pomocą smartfona uczy się kadrowania, wpływu oświetlenia na zdjęcie, a nawet najprostszej obróbki graficznej. Te umiejętności są bardzo ważne w przyszłości, gdy tradycyjny telefon zdecydujemy się zamienić na profesjonalny aparat.

Podglądaj mistrzów

Tym, co wyjątkowo pomaga w osiągnięciu swojego celu jest podglądanie prac profesjonalistów. W końcu nie ma nic lepszego dla fotografa, niż nauka poprzez oglądanie prac innych. Warto także skoncentrować się na dziedzinie, która w szczególności Cię interesuje. Chcesz robić zdjęcia ludziom? Koniecznie oglądaj portrety. Interesuje Cię street art? Spójrz, jak zrobili to inni. W ten sposób dowiesz się, jak kadrować swoje ujęcia oraz co determinuje głębie poszczególnych zdjęć.