Fotografia – ciekawy pomysł na hobby, tylko jak zacząć? Takie pytanie często zadają sobie potencjalni fotografowie. Oczywiście, nic nie zastąpi porządnego doświadczenia wynikającego ze zrobienia kilkuset, o ile nie kilku tysięcy zdjęć. Wiedzę empiryczną warto jednak poprzeć teorią. Teorią – znaczy specjalistyczną książką rzecz jasna. Tu jednak pojawia się pewien kłopot. Wiele fachowych publikacji ma to do siebie, że pisane są dość topornym, nie ułatwiającym odbioru językiem. Różnego rodzaju specjalistyczne słownictwo potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnego czytelnika.  Jakie książki o fotografii warto przeczytać? Na szczęście, wybór jest na tyle duży, że z łatwością można odnaleźć również przystępne produkcje. Pisane przez autorów, którzy sami przecież musieli od czegoś zacząć i doskonale rozumieją rozterki młodych adeptów uwieczniania otaczającego ich świata. Wiedząc co wybrać, nie pozostanie już nic innego jak udać się do najbliższej księgarni i uzupełnić zasoby swojej domowej biblioteki! 

Jakie książki o fotografii warto przeczytać – Bryan Peterson, „Ekspozycja bez tajemnic”  

Zaliczana nie tylko do najlepszych książek dla początkujących, ale do najlepszych branżowych w ogóle. Pozycja obowiązkowa na półce każdego fotografa, bez względu na posiadane doświadczenie. Autor ułatwia czytelnikowi zrozumienie pojęcia ekspozycji, tłumaczy jak odpowiednio wykorzystać tło, jakich efektów użyć. Oprócz tego dowiedzieć się można co nieco o sposobach używania przesłony, poszczególnych filtrów, a także jak poprawić swoją współpracę z tak ważnym elementem aparatu fotograficznego jak lampa błyskowa. Dzięki przystępnemu formatowi, „Ekspozycja bez tajemnic” trafiła w ręce kilkudziesięciu tysięcy czytelników w Polsce, stając się w ten sposób jedną z najpopularniejszych tego typu pozycji w naszym kraju. Oznacza to, ze bez trudu dostaniemy ją w przystępnej cenie w większości najpopularniejszych księgarni. Niewątpliwie jest to jedna z tych książek o fotografii jakie warto przeczytać. 

Marek Waśkiel, „Jak się uczyć fotografii”

Produkcja pod tytułem „Poradnik fotograficzny” to kolejny „must have” każdego pasjonata fotografii. Napisana w sposób bardzo przystępny, prowadzi czytelnika przez tajniki aparatów, obiektywów, ale dowiemy się z niej także jak poprawnie operować światłem oraz jakie zasady kompozycji zdjęcia należy zachować. Co ważne i o czym warto wiedzieć – Marek Waśkiel to bardzo doświadczony fotograf, który chętnie zaraża swoja pasja innych. Na tyle chętnie, że cała książka jest dostępna za darmo na jego blogu! Absolutnie jest to tytuł kluczowy z którym zapoznać się powinien każdy zainteresowany tematem. 

Jakie książki o fotografii warto przeczytać – David Duchemin, „60 pomysłów na lepsze zdjęcia”

Kolejna książka zaliczana do najlepszych w swojej kategorii. Tym razem jednak, nie jest to typowy poradnik czy zbiór pojęć, a bardziej zestawienie ćwiczeń, która mają za zadanie naprowadzić czytelnika na wyrobienie swojego własnego stylu fotografowania. Co bardzo ważne – nie jest to 60 powielających się schematów. Każdy punkt to tak naprawdę oddzielna lekcja pomagająca nie tylko nauczyć się robić zdjęcia pod względem technicznym, ale co niemal równie ważne – znaleźć swój własny, indywidualny sposób działania. 

Scott Kelby, „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej” 

W tym przypadku, czytelnik dostaje do dyspozycji bardzo zwięzłą i treściwą wersję pięciotomowej serii „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”. Przystępny język pomaga zrozumieć nawet najbardziej zawiłe tajniki fotografii, a dzięki temu, że autor podpiera się konkretnymi przykładami, łatwiej będzie zrozumieć jaki dobrać aparat, w co wyposażyć własne studio fotograficzne, jak wykonywać zdjęcia, w zależności od okoliczności czy warunków atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest swobodny styl w jakim napisano książkę, można mówić wręcz o swego rodzaju „gawędziarskim” sposobie prowadzenia narracji przez autora. Poziom porad powinien być wystarczający dla każdego początkującego.