Fotografia makro polega na przedstawieniu obiektu większym niż jest w rzeczywistości. Chodzi więc o pokazanie danego obiektu, przy pomocy maksymalnego zbliżenia ukazując w jak najlepszy sposób szczegóły oraz strukturę obiektu.

W jaki sposób prawidłowo wykonać zdjęcia makro? 

Pierwszą kwestią będzie wizualizacja obiektu, określenie czym jest pożądany przez nas efekt na zdjęciu makro. Trudność sprawi nam dostosowanie perspektywy, znalezienie właściwych obiektów i kątów. Należy rozwinąć w sobie umiejętność przypatrywania się obiektom makro, wyćwiczyć gałkę oczną pod kątem ich dostrzegania.

Wskazówki dot. wykonywania zdjęć makro. 

Najważniejszą kwestią będzie nabycie odpowiedniego obiektywu, który:

  • Będzie wykonywać zdjęcia ze współczynnikiem 11
  • Da możliwość ustawienia ostrości w zakresie makro wynoszącym 30 cm lub mniej.

Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób uzyskamy wysoką ostrość, celem powiększenia miniaturowych figur. Klient, który chce eksperymentować z obiektywami, ma możliwość nabycia pierścienia odwracającego. Zabierając się za fotografowanie, należy obserwować szczegóły, naszego obiektu, wyłapywać drobne niedoskonałości. Fotograf powinien mieć jasny zarys, tego, co chce uchwycić, dlatego tak istotna będzie wstępna wizualizacja. Kolejnym aspektem będzie rzucenie światła na interesujący nas obiekt. Należy pamiętać, że światła i cienie, jesteśmy w stanie kontrolować. Zdjęcie będzie dobre, jeśli zadbamy o tło, które musimy sprawdzić. Ważne, żeby zwracać uwagę na ruch, chodzi o to, że przez niepotrzebne poruszenie, będziemy mogli niestety rozmazać obraz, przez co zdjęcie nam po prostu nie wyjdzie. Eksperci sygnalizują, że przy zdjęciach makro, należy włączyć 1-2-sekundowy czas otwarcia migawki. Standardowo, zadbajmy o to, żeby obiekt był ostry, kontrast właściwy. Wiele zależy od myślenia, dlatego chcąc robić dobre zdjęcia w skali makro, zacznijmy myśleć według niej.

Jaki aparat będzie właściwy do zdjęć makro? 

Aparaty kompaktowe z funkcją fotografowania z bliskiej odległości, prezentowane są jako propozycja do zdjęć makro, jednak należy uważać i przed zakupem dokładnie przeczytać, z jakiej odległości ostrzone są interesujące nas obiekty. Dobrym rozwiązaniem będzie lustrzanka cyfrowa, która ma możliwość przymocowania specjalnego obiektywu makro. Obiektywy makro są stosunkowo drogie, dlatego, że producenci naliczają wysokie sumy za skomplikowaną konstrukcję wewnętrznego systemu ogniskowania soczewek. Adepci fotografii, zaczynający dopiero swoją przygodę z makrografią powinni zacząć od wykorzystania pierścieni makro. Dobrą inwestycją okaże się nabycie obiektywu makro mocowanego na gwint M42.

Przeczytaj również: http://zakochaniwfotografii.com/amatorze-wybierz-odpowiedni-sprzet/